У Генічеському районі відзначили 75 річницю визволення Чонгарського півострова

22:45

В історії нашої держави є дати та події, які ніколи не зітруться з пам’яті людей.

11 та 12 квітня у Генічеському районі відбувалися урочисті та святкові заходи з нагоди 75-ї річниці визволення населених пунктів Арабатської Стрілки та Чонгарського півострова від нацистських загарбників.

Районний захід з цієї нагоди пройшов поруч з межею тимчасово окупованої території АР Крим. На урочистому мітингу «День визволення у серцях поколінь!», присвяченому 75-ій річниці з дня визволення Херсонщини та Чонгара від фашистських загарбників у Другій Світовій війні зібралися мешканці села, військові, представники влади, культури та освіти, ветеранських й громадських організацій.

Присутні розпочали захід з виконання Державного Гімну України, вшанували тих, хто боровся проти нацизму і хто відбудовував рідний край в повоєнні роки. Вони уклонили голови під час хвилини мовчання, на честь тих захисників, чиє життя забрала Друга Світова війна і тих, хто загинув на Сході України в наш час, відстоюючи цілісність нашої Держави.

Представники прикордонної служби винесли Гірлянду Слави та стали у почесній варті біля Книги Слави, в яку занесені прізвища воїнів — земляків, загиблих на фронтах Другої Світової війни.

Ні біль кривавих втрат, ні радість великих перемог не забулися за цей час. Учасники заходу поклали квіти до пам’ятника «Невідомому Солдату». Адже пам’ять про подвиг воїнів-визволителів та вдячність за життя на вільній землі не мають історичного терміну давності — вони вічні.

Зі святом присутніх привітали: заступник голови Генічеської районної державної адміністрації Гульнара Бекірова, заступник голови Генічеської районної ради Віктор Краєвий, Чонгарський сільській голова Галина Коваль, директор Чонгарської ЗОШ Людмила Курдюк, колишня мешканка села Валентина Купріянова-Горват.

Вони зазначили, що все менше ветеранів залишається в життєвому строю. Але їх подвиг непідвладний часу, як і безмежна наша вдячність усім, хто визволяв залізничну станцію Чонгар, що була тимчасово окупована нацистами з 15 вересня 1941 року по 12 квітня 1944 року. Тому наше покоління у вічному боргу перед ветеранами за обірвану війною юність, за надзвичайну мужність та силу духу, які вони проявили в боях за визволення нашого рідного краю. На жаль, на території Чонгарської сільської ради залишився лише один ветеран тієї далекої війни — Михайлов Микола Матвійович, 1927 року народження.

Тож, подвиг воїнів-визволителів навіки залишиться в історії нашої країни, як приклад мужності, відваги та незламності духу ще для багатьох покоління українців. І ми завжди будемо пам’ятати імена, що навіки вписані в історію Херсонщини кров’ю, бронзою й гранітом.

Діти України хочуть жити в мирі, без пострілів і вибухів — ця тема проходила основним лейтмотивом заходу. Про це розповідали та співали юні учасники творчих колективів Чонгарського сільського Будинку культури. Оплесками зустрічали глядачі й виступ гостей свята — народне творче об’єднання «Азовські зорі» Генічеського районного Будинку культури Генічеської районної ради (керівник Микола Рябков).

По закінченню заходу заступник голови Генічеської РДА Гульнара Бекірова та начальник Відділу культури Генічеської РДА Вікторія Сухорукова подарували книги до сільської бібліотеки, у яких визначено історію минулого та сучасного життя Криму та поспілкувалися з 91–річною Ляліде Бекіровою, яка під час окупації Криму переїхала жити у село Чонгар.

Представники «Благодійного фонду Альберта Черепахи» пригощали всіх присутніх на площі смачною солдатською кашею та ароматним чаєм. А підприємці села пропонували придбати шашличок прямо з огню. Грала музика, люди раділи, що вони мають змогу поспілкуватися з односельцями та познайомитись з новими друзями.

Святкову програму підготували: Олена Пітерова, Лариса Бушманова, Ельнара Зелевська, Тетяна Тюлєнева та Олександр Пітеров.

Дякуємо директору АТП №1 Олександру Пустовіту за надані якісні послуги по перевезенню учасників заходу.

Історична довідка по визволенню Херсонщини:

Територію Херсонщини від нацистських загарбників визволяли два фронти — 3-й Український під командуванням Р.Я.Малиновського та 4-й Український під командуванням Ф.І.Толбухіна. Безпосередньо у визвольних боях на території нашого краю брали участь 2-га, 3-тя гвардійські, 5-та ударна, 28-а, 44-та та 51-ша загальновійськові армії, 8-ма, 17-та повітряні армії, а також 2-й гвардійський механізований, 4-й гвардійський Кубанський козачий кавалерійський, 5-й Донський козачий кавалерійський, 19-й танковий корпуси та інші частини фронтового підпорядкування.

Визволення Херсонщини проходило у два етапи. З жовтня до листопада 1943 року було визволено Лівобережжя. Правобережжя було визволено під час другого етапу, який тривав з лютого до квітня 1944 року. Перший населений пункт Нижні Сірогози було звільнено 28 жовтня 1943 року. Останній населений пункт Херсонщини — залізничну станцію Чонгар — звільнено 12 квітня 1944 року.

За інформацією Відділу культури Генічеської РДА

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитися новиною
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
загрузка...

Залишити відповідь

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: