Наврез – свято весни

загрузка...

Наврез байрами-це стародавнє, красивее весняне свято. Слово «наврез» має іранське походження та означає «новий день».

Існують декілька версій про те, як виникле це свято – це арабська, персидська та тюркська легенди. Але ж, кожна з них каже, що Наврез пов`язан з пробудженням природи, з початком нового життя, з усім світлим та радісним. Свято відзначається у день весняного рівнодення, 21 березня. Саме у цей день, в смт Риково Генічеського району, у великій актовій залі загальноосвітньої школи на свято зібралося багато гостей.

Дуже цікавими були розповіді про звичаї та обряди кримських татар, які це свято, за звичаєм, зустрічали дуже весело. Коли звечоріє, хлопці збиралися гуртами, один з них одягав маску та шубу кози, інші брали у руки букетики пролісків. Всі разом підходили до вікон сусідів, родичів і вітали зі святом, співали жартівливі пісні та весело танцювали. Почувши дітей, господарі виходять і пригощають їх солодощами.
Наврез – це час ворожінь. Особливо цим захоплюються дівчата.

 У ніч перед святом у глечик з джерельною водою кілька дівчат кладуть свої сережки або кільця. У святу ніч глечик заносять додому. Наймолодшій зав’язують очі, і вона, витягаючи з глечика сережку або кільце, в жартівливій формі пророкує долю господині прикраси. Є у кримських татар дуже добре повір’я: миритися в свята тим, хто в сварці. Саме тому, ведучі запропонували присутнім вибачити один одному все і почати подальше життя без тягарів образ.

Під час концерту звучало багато пісень на кримськотатарській мові у виконанні солістів з Новоолексіївського СБК , Новоолексіївської та Партизанської ЗОШ. Вся поезія і лірика кримськотатарської культури була представлена в цей день. У залі знаходились глядачі різних національностей і всі вони зустрічали артистів бурхливими оваціями. Енергію та силу подарували барабанщики зі Щасливцівського СБК. Добрий настрій підтримував духовий оркестр та скрипалі з Новоолексіївської та Риковської шкіл естетичного виховання, які грали українські та татарські мелодії.

В національному характері кримських татар – зберігати дружні стосунки та взаємоповагу з сусідами. У цей день ще раз можна було побачити, як кримськотатарські юнаки танцюють «Гопака», а українські красуні – «Къайтарму». Національні танці кримських татар, що показали хореографічні колективи «Лалє», «Елькен», «Сельсебіль» «Далгъалар», по заслузі були відзначені оплесками глядачів і за виконавську майстерність і за неперевершеність нових костюмів, які нещодавно було для них придбано.

 Кримські татари і українці спільно відсвяткували Наврез. Батьківщина, рідна мова, народні традиції дорогі кожному народу, саме тому під час фінальної пісні учасники концерту винесли у зал не тільки квіти, а й українські та кримськотатарські прапори.

Зі словами вітання до присутніх звернулися: заступник голови Генічеської районної державної адміністрації Бєкірова Гульнара Рішатівна, голова Партизанської селищної ради Галицький Олександр Анатолійович, член Регіонального меджлісу кримськотатарського народу Люманова Мавіє Руждіївна та голова громадської організації «Дернек» Мустафаєва Ніяра Талятівна. Вони відзначили, що дуже важливо зберегти історію, звичаї, культурне надбання кожного народу та традиційно, як це прийнято у гостинного кримськотатарського народу, всіх учасників концерту пригостили великим тортом.

Захід було підготовлено районним відділом культури Генічеської РДА, Риковською ШЕВ та Партизанською ЗОШ за підтримки Меджлісу кримськотатарського народу.

За інформацією відділу культури Генічеської РДА

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитися новиною
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: