Чому бунтує Херсонщина, або Арабатку намагаються відкинути на десятиріччя назад

загрузка...

Жнива. Спека. Майже провалений із-за коронавірусу курортний сезон… А місцеві жителі, замість того, щоб збирати врожай, регулярно виходять перекривати дорогу державного значення, аби привернути увагу країни до примусової організації єдиних величезних територіальних громад замість декількох менших, які влаштовують людей. Не дивлячись на їхні бажання, заяви, позови до суду, місцева влада та депутати за них вже все “порішали”, як це зараз стало звичним у багатьох питаннях.

Про це повідомляє Цензор.НЕТ

-Децентралізація почала діяти в нашій країні з 2015 року, – пояснює мені ситуацію Павло Розлач, підприємець. Новотроїцького району Херсонської області. – Є різний досвід утворення громад. Деякі відразу почали добровільно об‘єднуватися і організовувалюти територіальні громади. Далеко не всі маленькі села захотіли влитися в цей процес, тому що селищні голови в такому випадку втрачали свою владу, повноваження, вплив. Тому вони були проти ОТГ. Відкрито казали: “Почекаємо, коли нас примусово почнуть об‘єднувати”. З 2018 року за це взялися цілеспрямовано. Було розроблено перспективний план, згідно якому до великих сіл мали доєднувати малі. Існують спеціальні показники, згідно яким розраховують доцільність подібного приєднання, бо ОТГ має бути самодостатнім. Бюджет вираховується, щоб його вистачало на життєдіяльність громади.

В Новотроїцькому районі існує чотири ядра, чотири розвинутих села – Новотроїцьк, Чкалове, Громівка та Сіваське, до яких можуть приєднуватися малі. Це всіх влаштовувало, але із зміною влади в країни, приходом нових губернатора області Гусєва і депутата Верховної ради від району Іванова все різко розвернулося в інший бік. Вони подають на затвердження один варіант під лозунгом: “Один район – одна громада”. Почувши це, обласні депутати, підприємці, аграрії, які насичують бюджет податками, місцеві жителі почали питати, хто і чому за нас все вирішив.

Потрібно розуміти, що саме в Новотроїцькому районі знаходяться найбільші посівні та поливні площи в країні, які оброблюються, дають робочі місця і дозволяють розвивати інфраструктуру. З того часу, як децентралізація дозволила залишати податки на місцях, пускаючи їх на покращення соціального сектору, люди побачили позитивні зрушення, зрозуміли, що ОТГ дозволяє їм самим контролювати податки, бачити, які суми залишаються на місці, розпоряджатися, на що саме їх пустити. В великому районі відразу виникне і можливість їх красти, не зрозуміло буде, де ж саме і що зробилося. Крім того, згідно закону, декілька ОТГ з часом можуть об‘єднатися в більшу громаду, а навпаки – роз‘єднатися – не має механізму. Звичайно, об‘єднавши 42 села в одне ОТГ, призначивши одного свого голову, з ним буде легше домовитися про все, ніж працювати з головами чотирьох окремих громад, кожний з яких досконало знає проблемні і сильні боки свого господарства, з яких питають і жителі об‘єднання. Звичайно, що з ними домовлятися і примушувати їх до якихось схем набагато складніше, якщо взагалі не можливо.

Намаганням один район перетворити на одну громаду у регіону внаглу забирають перспективу розвитку. Більшість людей, особливо ті, хто має власну справу – фермери, аграрії, це розуміють. Тому спочатку ми збиралися на мітинги, висловлюючи своє ставлення до цього. Але це не спрацювало, нас не чують, до думки і бажань людей не дослухаються. Тоді, аби достучатися до тих, від кого залежить рішення, щоб нас побачили в Києві, ми вирішили перекривати дороги державного значення, по яким везуть зібране зерно, фрукти та овочі. Ми провели за місяць вже дві такі акції. Немає реакції! Більше того, нам стало відомо, що при розгляді утворення громад думки людей в Одеській та Львівській областях наказано взяти до уваги, а по нашій області – підписати без урахування думок людей.

Можна було б подумати, що така ситуація виникла лише в одному районі. І це примхи людей, які вчасно не висловили свого бажання утворити громаду. Але точно такі ж скарги висловлюють і ті, хто живе та веде бізнес на Арабатській стрілці. Це вже Геничеський район тієї ж Херсонської області.

-У нас ситуація розвивалася паралельно із Новотроїцьким районом, – розповідає житель села Щасливцеве Юрій Шкаліков. – Наш район, можна сказати, брат-близнюк Новотроїцького. В нашому районі люди хочуть утворити також чотири ОТГ, центрами яких виступають Новоолексіївка, Рикове, Генічеськ та Арабатська стрілка. Той самий народний депутат Іванов та голова Херсонської обладміністрації Гусєв приїздили і намагалися всіх переконати, що краще зробити єдину громаду в одному районі. Але в нашому випадку необхідно враховувати специфіку району. У нас досить велика курортна зона при тому, що більшість району займається сільськогосподарчим напрямком. І якщо у нас буде одна громада, як несподівано вирішили за нас, із 34 або 36 можливих місцевих депутатів тільки троє будуть представляти Арабатку.

А Стрілка дає в бюджет значну долю податків. І якщо вони не будуть залишатися на розвиток курортів – це несправедливо і нечесно. При єдиній громаді курортний бізнес перестане розвиватися, таке відчуття, що його хочуть вбити.

Найнеприємніше було те, що під час зустрічі Гусєв назвав місцевих жителів , які утворюють робочі місця, чесно сплачують податки, намагаються підняти курортну зону до закордонного рівня, неблагонадійними! Це нас, людей, які в 2014 році першими кинулися допомагати голій і босій армії, яка прийшла на кордон із Кримом. Ми зустрічали вимушених переселенців із півостріва, які тікали від окупантів, селили їх у себе, годували, приводили до тями, після чого вони вже їхали далі, вглиб країни. Чогось цього Гусєва та Іванова, які намагаються нам насадити свою ідею, ми тоді тут не бачили.

Під час розмови з нами депутат Іванов почав давити, що, мовляв, комітет по обороні не пропускає утворення окремих громад. Але від інших депутатів, які входять в цей комітет, ми дізналися, що такого блокування не існує. Маніпулював! Він що, думав, ми про це не дізнаємося? Крім того, в Луганській області, майже на нулі, людям дозволили організувати ОТГ, а нам не можна? Іванов нам в очі казав: “Ми вам не довіряємо. Біля вас Крим – завтра доєднаєтеся до півострова!” Такі слова нас страшенно ображають. Ми ж прагнемо економічної незалежності, а не політичної і адміністративної.

За останні роки, як почала діяти децентралізація, у нас в Щасливцево нарешті почало вивозити сміття, тепер собаки його не розкидають навкруги, не смердить, як було раніше і на що страшенно жалілися відпочиваючі. Нам самим подобається жити, як люди. Спочатку, коли тільки запровадили вивіз сміття, всі побоювалися: як я залишу бак на вулиці? Його ж вкрадуть! Але всі звикли до такого порядку, нічого не щезає. Крім того, дякуючи тому, що всі чесно почали платити місцевий податок без нагадувань, у нас всюди з’явилося освітлення, повністю поміняли водопровід, зробили прекрасний парк, набережну, спортзал для місцевих безкоштовно. Це все не може нас не радувати. Прогрес важко не помітити. А об‘єднання в одну громаду у межах району відкине нас на 10-15 років назад.

Ми намагаємося відстояти своє право. І селищні ради подали позови на рішення кабміну. Чекаємо зараз рішення суду.

За бажанням об‘єднати людей в єдину велику громаду місцеві бізнесмени вбачають і політичні інтереси правлячої партії.

– Є методика утворення громад, якої ми чітко дотримуємося, – говорить керівник агропромислового підприємства “Світанок” Сергій Максименко. – Згідно її вимог – наша громада краща. Але як тільки помінявся президент і депутати, вони відразу почали дбати про власні інтереси, зовсім не враховуючи бажання більшості жителів районів нашої області, які проголосували за свої окремі громади. Думка більшості чомусь не береться навіть до уваги!Велика єдина громада дозволить керувати нею в ручному режимі. Напередодні місцевих виборів це дуже важливо. Бо в нашому регіоні сильний опозиційний блок, який обжене правлячу партію, не залишивши їй жодного шансу. Але і ми не збираємося здаватися. Будемо виходити на акції, поки нас не почують і не зроблять так, як хочуть люди, які тут живуть.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Увага! Підписуйтесь на наш Телеграм-канал "Новий Візит"

Поділитися новиною
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Залишити відповідь

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: