Єдиний в Україні: у школі на Херсонщині відкрили кримськотатарський клас

загрузка...

09:09:38

У Новоолексіївській ЗОШ №1, що в Генічеському районі Херсонської області, 1 вересня, окрім традиційної святкової лінійки, відбулося урочисте відкриття першого в Україні класу з кримськотатарською мовою викладання. Про це заявив новопризначений постійний представник Президента України в АР Крим Борис Бабін.

 Загалом у Новоолексіївці проживає близько 10 тисяч жителів, значна частина з яких — кримські татари. Тут діють кримськотатарські культурні і релігійні центри, а у ЗОШ №1 давно вивчають кримськотатарську мову і літературу як окремий предмет, ще в кількох навчальних закладах він викладається факультативно. Два роки тому в Новоолексіївці відкрили окрему кримськотатарську групу в дитячому садку «Джерельце». Тож логічним продовженням підтримки кримськотатарської культури і права нацменшини на вивчення рідної мови стала поява окремого класу в школі.

 «Із 27 шкіл району шість залишалися російськомовними, і в цьому році вони переходять на україномовне навчання. Відкриваються як українські класи, так і клас з вивченням кримськотатарської мови. Поки в цьому класі 11 осіб, батьки яких написали заяви і хочуть, щоб їхні діти навчалися кримськотатарській. Всього ж у селищі піде до школи 81 першокласник. З них 46 дітей — кримські татари», — коментує Гульнара Бекірова, заступник голови Генічеської райдержадміністрації.

 «Кримськотатарська мова вивчається у нашій школі ще з 1988 року. Тоді місцеві активісти зібрали всі документи, звернулися до влади і змогли вирішити це питання, — розповідає директор Новоолексіївської ЗОШ №1 Ленур Люманов. — Відтепер у нас буде окремий клас, перший клас, у якому предмети будуть пояснювати кримськотатарською. Тобто є вчителі, носії мови, і є діти — теж носії мови. Предмети викладаються за стандартними програмами, але вчителі намагатимуться більше вживати кримськотатарську мову. Також у школі з цього року збільшиться кількість годин викладання кримськотатарської».

 За словами Ленура Люманова, наразі ще не повністю вирішене питання забезпечення учнів підручниками на кримськотатарській мові, однак дирекція школи намагається зробити так, щоб на 1 вересня діти мали усе необхідне.

Іван АНТИПЕНКО, «День»

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитися новиною
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

6 thoughts on “Єдиний в Україні: у школі на Херсонщині відкрили кримськотатарський клас

 • 15 Вересня 2017 о 04:56
  Permalink

  Новоолексіївській ЗОШ №1, що в Генічеському районі Херсонської області, 1 вересня, окрім традиційної святкової лінійки, відбулося урочисте відкриття першого в Україні класу з кримськотатарською мовою викладання. Про це заявив новопризначений постійний представник Президента України в АР Крим Борис Бабін.

  Вибачте, але мені не зрозуміло хто бреше? Бо з іншого джерела розповідають, що Міністерство Освіти України запевняє, що немає в Україні жодного випадку викладання кримськотарською мовою.

  • 15 Вересня 2017 о 04:58
   Permalink

   Ось інформація від Мінистерства Освіти України:

   в ответе Министерства образования и науки на запрос Укринформа.

   “В общеобразовательных учебных заведениях Украины осуществляется обучение на шести языках (украинском, молдавском, польском, русском, румынском, венгерском), в начальной школе на восьми (украинский, болгарский, молдавский, польский, русский, румынский, словацкий, венгерский), в качестве предмета изучаются 30 языков”, – сообщило Минобразования.” (с) https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2305517-v-skolah-ukrainy-v-kacestve-predmeta-izucaut-30-azykov-minobrazovania.html

   • 15 Вересня 2017 о 05:01
    Permalink

    Также во всех общеобразовательных учебных заведениях с обучением на языках национальных меньшинств изучаются в качестве отдельного предмета язык и литература соответствующего меньшинства.” (с) https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2305517-v-skolah-ukrainy-v-kacestve-predmeta-izucaut-30-azykov-minobrazovania.html

    • 15 Вересня 2017 о 05:04
     Permalink

     По данным Департамента среднего и дошкольного образования, в 2016-2017 учебном году в Украине насчитывается 581 учебное заведение с русским языком преподавания, в которых обучаются 355 955 учеников; 75 школ (16 139 учеников) и 3 школы (2693 ученика) – с румынским и молдавским языками преподавания соответственно, 71 школа (16020) – с венгерским, 5 (1785) – с польским языком преподавания.

     При этом дети – представители национальных меньшинств имеют возможность изучать родной язык факультативно и в кружках. Также языки и литература национальных меньшинств преподаются в качестве предмета в школах, где преподавание ведется на государственном языке.” (с) https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2305517-v-skolah-ukrainy-v-kacestve-predmeta-izucaut-30-azykov-minobrazovania.html

     • 15 Вересня 2017 о 05:05
      Permalink

      Так, в качестве предмета родной язык изучают в школах 919 тысяч маленьких россиян, 4181 детей, которые относятся к румынской общине, 1110 детей венгерского национального меньшинства, 2474 ученика изучают молдавский язык, 45964 – польский. Также есть классы, где языком обучения является словацкий – 145 детей (218 изучают родной язык в качестве предмета) и болгарский – 61 ребенок (7897 детей изучают болгарский язык в качестве предмета).

      Кроме этого, в качестве предмета изучают родной язык в украинских школах гагаузы, греки, крымские татары.” (с) https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2305517-v-skolah-ukrainy-v-kacestve-predmeta-izucaut-30-azykov-minobrazovania.html

Залишити відповідь

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: